
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Frequency | 1.2 MHz |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Topology | Boost |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Output Current per Channel | 550 mA |
| Output Current | 550 mA |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Internal Switch | Yes |
| Type | DC DC Regulator |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
